Конфлікти в об’єднаних територіальних громадах та як з ними працювати

Саме ця тема стала предметом обговорення, яке відбулося 16 квітня 2019 р. у Львові. Учасники заходу, серед яких представники об'єднаних громад, громадські активісти та науковці обговорювали причини виникнення та шляхи подолання і запобігання конфліктам.
В межах обговорення Марія Дзюпин, аналітик Асоціації сприяння самоорганізації населення, представила результати всеукраїнського дослідження конфліктів в громадах. Зокрема, експертка зупинилася на причинах та типах конфліктів, а також зупинилася на окремих історіях їх вирішення або роботи в конфліктних умовах.
Богдан Зелений та Ярослав Хауляк, експерти Центру громадської адвокатури, розповіли про роботу із окремими об'єднаними громадами Львівщини, яким надавалася допомога у вирішенні вже існуючих конфліктів та впровадження механізмів запобігання їх виникненню. Зокрема, було представлено досвід роботи у розв'язуванні конфлікту довкола оптимізації шкільної мережі в одній із громад області. На сьогодні це досить актуальна тема для багатьох громад. Також було зроблено акцент на високий рівень імовірності виникнення конфліктів у сфері медицини. Мається на увазі потенційне скорочення місцевими радами системи закладів охорони здоров'я в умовах змін до підходів фінансування медицини.
На завершення заходу Ірина Гринчишин, старший науковий співробітник Інститут регіональних досліджень ім. М.І. Долішнього НАН України, розповіла про напрями підвищення соціальної згуртованості територіальної громади для попередження та роботи з конфліктами.
За словами учасників заходу найбільш поширеними в ОТГ є конфлікти довкола оптимізації закладів соціально-культурної сфери, зокрема шкіл. Також частими є суперечки між громадою та районною владою і ще розповсюдженими є конфліктні ситуації щодо розподілу ресурсів у самій ОТГ.
У підсумку обговорення усі зійшлися на тому, що задля попередження конфліктів в громадах необхідно провадити відкриту, прозору діяльність. Владі не потрібно боятися доносити до людей правду, якою б вона не була. Кожне рішення має пройти громадське обговорення в тій чи іншій формі з реальним залученням всіх зацікавлених сторін. Для цього в громадах необхідним є впровадження та розвиток механізмів місцевої демократії.
Якщо все ж конфлікту не вдалося оминути, то варто завжди знаходити спільні точки дотику інтересів різних сторін конфлікту. Варто боротися не проти чогось, а за щось. За те, що об'єднувало б опонентів. В цьому громаді можуть допомогти інститути громадянського суспільства.
Захід проводився громадською організацією «Центр громадської адвокатури» та департаментом внутрішньої та інформаційної політики Львівської ОДА у межах проекту «Медіація конфліктів та забезпечення участі жителів у впровадженні реформ», що реалізовується за підтримки програми «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження».

